“Xi'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesi tüm Çinliler için mutluluk kaynağı”

2018-03-19 18:59:16 CRI

Yurt dışında yaşayan Çinliler, Xi Jinping'in tekrar cumhurbaşkanlığına seçilmesinin, her Çinlinin arzusunu yansıtmanın yanında, Çin vatandaşları için mutluluk kaynağı olduğunu ifade ettiler.

Xi Jinping, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Genel Toplantısı'nın geçtiğimiz cumartesi günkü oturumunda yapılan oylamayla yeniden Çin Cumhurbaşkanlığı'na ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askerî Komisyon Başkanlığı'na seçildi.

Yeni Zelanda'daki Çin Barışçı Birleşmeyi İlerletme Derneği Başkanı Zhang Peijun, tüm dünyanın yakından izlediği yıllık meclis toplantısında, Xi Jinping'in tekrar cumhurbaşkanlığına seçilmesinin, Çinli göçmenlerin ve Çin asıllı yabancıların ortak arzusunu ve beklentisini yansıttığını söyledi.

ABD-Hunan Dostluk Derneği Başkanı Ouyang Feipeng de Xi'nin adı geçen görevlere seçilmesinin, halkın ve devletin arzusunun tamamen örtüştüğünü gösterdiğine işaret etti. Ouyang, bunun tüm parti üyeleri ile çeşitli etnik grupların gönlünde yatan tercih olduğunu ifade etti.

Rusya'daki Çinli Göçmen ve Çin Asıllı Ruslar Gençlik Federasyonu Başkanı Wu Hao da Rusya'da yaşayan Çinli göçmenler ve Çin asıllı Rusların son günlerde tüm dikkatlerinin Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın yıllık toplantıları üzerinde toplandığını dile getirdi.

Xi'nin cumhurbaşkanlığına seçildiğini öğrendikleri için çok mutlu olduklarına işaret eden Wu, son beş yılda Xi'nin liderliğinde devletin çalışmalarında tarihî nitelikte reformlar yapıldığını, uzun süredir devam eden sorunların çözüldüğünü ve yıllardır yapılması arzulanan birçok işin yapıldığını belirtti. Xi Jinping'in bu başarılarla dünya halklarının da takdirini kazandığını dile getiren Wu, bu sayede dünya çapında yaşayan Çinlilerin yüreklerindeki liderlik konumunun da sağlamlaştığını söyledi.

Wu, Çin'in yeni dönemde karmaşık ve değişken uluslararası durumda, zorlu ve ağır bir reform görevinin sürdürülmesinde Xi Jinping gibi bir lidere ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor