Yurt dışındaki Çinliler, Çin'deki yeni dönem devlet liderlerine umutla bakıyor

2018-03-19 11:21:22 CRI

17 Mart'ta düzenlenen 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı'nda yeni dönem devlet liderleri seçildi. Xi Jingping, yeniden Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı seçildi. Yurt dışında yaşayan Çinliler, yeni dönem devlet liderlerinin orta halli refah toplumu ve sosyalist modern ülkenin kapsamlı bir şekilde inşa edilmesine öncülük edeceğine güvenle bakıyorlar.

Yeni dönem devlet liderlerinin halkın desteğiyle seçildiğini hatırlatan Türkiye'deki Çin Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Jiang Xiaobin, Xi'nin Çin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin, halkın desteğini yansıttığını belirtti. Jiang, Türkiye'nin Kuşak ve Yol güzergahındaki önemli ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek, derneğin iki ülkenin ekonomik ve ticari işbirliğine daha fazla katkı yapacağını ifade etti.

Endonezya'da yayımlanan “Endonezya-Çin Günlüğü” Baş Editörü Li Zhuohui, Çin'de reformun derinleştirilmesi ve dışa açılma boyutunun genişletilerek, yurt dışında yaşayan Çin kökenli vatandaşların ana vatanda yatırım yapma ve iş yaratmalarına daha fazla kolaylık sağlanmasını beklediklerini söyledi. Li, ayrıca Kuşak ve Yol güzergahındaki ülke ve bölgelerdeki halkların Çin'in gelişmesindeki kazanımlara ortak olması arzusunu dile getirdi.

İngiltere'deki Çin Kültürü Derneği Başkanı Li Li, yeni dönem devlet liderlerinin seçilmesinin Çin'in demokrasisini yansıtarak ülkenin gelişme davasına güvence sağladığını kaydetti.

İtalya'da Soong Ching Ling Vakıfı Başkanı Jing Hui, yeni dönem devlet liderlerinin Çin halkını yeni bir gelişme yoluna götüreceğine inandıklarını belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor