Yabancı liderlerden kutlamalar sürüyor

2018-03-19 10:15:54

Yabancı ülkelerin liderleri ve uluslararası örgütlerin yetkililerinden, Xi Jinping'in Çin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesini kutlama mesajları gelmeye devam ediyor.

Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni, Xi'nin liderliğinde Çin'in daha büyük başarı elde edeceği, daha müreffeh ve güçlü olarak uluslararası ve bölgesel konularda daha büyük rol oynamaya devam edeceği inancını dile getirdi.

Kamboçya Başbakanı Samdech Hun Sen, Çin hükümeti ve halkının Çin'i müreffeh, demokratik, uygar, uyumlu ve güzel bir sosyalist modern ülke haline dönüştüreceklerini ifade ettti.

Brunei Sultanı Hacı Hassanal Bolkiah, dünya barışı, kalkınması ve refahına önemli katkılarda bulunan Çin'in sorumlu bir ülke olarak yeni başarılar elde etmesi dileğinde bulundu.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, son 5 yılda belirsizlik ve meydan okumalarla dolu uluslararası ortamda Xi'nin liderliğinde Çin'in yeni başarıları elde ettiğini ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için kararlılık gösterildiğini belirtti. Lee, Çin'in yeni hedeflere doğru ilerleyeceğine inandığına işaret etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Xi'nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin, Çin'in uluslararası siyasi ve ekonomik platformdaki rolü ve konumunu yükselteceği gibi, dünyada ve bölgede istikrar ile güvenliğin korunmasına katkıda bulunacağını vurguladı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmonov ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbai Jeenbekov, Xi'nin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin, Çin toplumunun kararlı desteğinin yansıması olduğunu kaydettiler.

Afrika Birliği'nin dönem başkanı, Luanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Xi'nin liderliğinde Çin'in dünyanın dikkatini çeken başarılar elde ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Xi'nin Çin ile BM arasındaki ortaklığın güçlendirilmesindeki kararlı tutumu ve liderlik gücüne dikkat çekerek, BM'nin Çin'le işbirliğini yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi'ye kutlama mesajları gönderen yabancı liderler ve yetkililer arasında Nepal, Singapur, Tanzanya, Azerbaycan, Ermenistan, Moldova ve Kenya gibi ülkelerin cumhurbaşkanlarının yanı sıra daha birçok ülkenin başbakanı yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor