Çin'den Afrika konusunda ABD'ye eleştiri

2018-03-16 20:40:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bazı Amerikalıların Çin-Cibuti işbirliğine yönelik konuşmalarının başka amaç güttüğünü, Afrikalıların sesine kulak vermelerini umduğunu belirtti.


Çin ile Cibuti arasında pek çok alandaki işbirliğinin verimli sonuçlandığını ifade eden Sözcü, bu işbirliğinin iki ülke halkına somut fayda getirirken, bölge barışı ve kalkınmasına da önemli katkıda bulunduğunu belirtti.


Cibuti Maliye Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada; Çin'i ülkelerindeki liman inşa projelerine daha geniş bir şekilde katılmaya davet ettiklerini, ABD'lilerin ifade ettiği “Cibuti'deki stratejik çıkarlarının tehdit edildiği” kaygısının geçerli olmadığını söylemişti.


Sözcü, Cibuti'nin Çin'le işbirliğine dair bu değerlendirmesinin objektif ve adil olduğu gibi, Afrika halkının düşüncelerini de yansıttığına işaret etti.

Sözcü, bazı Amerikalıların söylediği “Cibuti'deki stratejik çıkarlarının tehdit edildiği” gibi iddiaların ise başka bir amaç taşıdığını vurguladı.


Sözcü, Cibuti hükümetinin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cibuti açık bir ekonomidir, liman işbirliği de ticari eylemdir. Çin'in altyapı tesisleri inşası için Cibuti'ye finansman desteği vermesi iyi bir şey. Altyapı tesisleri, Cibuti'nin ekonomik gelişmesinin temelidir,” ifadesiyle bunun net olarak ifade edildiğine dikkat çekti.


Sözcü ilgili tarafların Afrikalıların sesine kulak vermesini beklediklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor