“Çin-ABD ticari sürtüşmesi yapıcı yollarla kontrol altına alınmalı”

2018-03-16 19:38:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ABD arasında ticari sürtüşmeler yaşanmasının ve fikir ayrılıkları bulunmasının normal olduğunu ve fikir ayrılıklarının yapıcı yollarla kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang başkent Beijing'deki olağan toplantısında, dünyanın en büyük ekonomileri Çin ile ABD arasında ekonomik ve ticari işbirliğinde fikir ayrılıkları bulunmasının ve sürtüşmeler yaşanmasının normal olduğunu belirtti.


Fikir ayrılıklarının yapıcı yollarla kontrol altına alınması gerektiğini dile getiren Lu Kang, ticari savaşın bir galibi olmayacağını ve kendilerinin yanı sıra başkalarına da zarar vereceğini söyledi.


Öte yandan, ABD Ticaret Odası Başkanı Tom Donohue dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Çin'den ithal ettiği ürünlere karşılık yılda 30 milyar ABD doları gümrük vergisi almayı düşündüğüne dikkat çekti.


Tom Donohue açıklamasında, söz konusu eylemin, ABD'li ailelerin hükümetin uyguladığı vergi indiriminden elde ettiği yararların büyük bir çoğunluğunu yok ederek, baltalayıcı bir ticari savaşa yol açabileceğini kaydetti.


Lu Kang, ABD Ticaret Odası Başkanı'nın bu açıklamasını doğru bulduklarına işaret ederek, Çin ile ticaretin aslında ABD'li ailelerin ortalama gider yükünü büyük ölçüde düşürdüğünün altını çizdi.


Sözcü, “Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği yalnızca Çin'e yarar sağlamış olsaydı, ekonomik ve ticari ilişkiler bu güne kadar gelemezdi.” ifadelerini kullandı.


Ticari savaşın bir galibinin olmayacağını vurgulayan Lu, bu durumun sadece kendilerine değil, başkalarına da zarar vereceğini defalarca tekrarladıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor