Çin'de kadın çalışmalarında ilerlemeler sürüyor

2018-03-16 19:12:24 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, dün New York'taki BM Genel Merkezi'nde Çin'de kadın çalışmalarında kaydedilen ilerlemeler hakkında bilgi verdi.


Wu Haitao, Çin'in dünyadaki diğer ülkelerle birlikte kadın-erkek eşitliğini ve kadınların ilerlemesini sağlamak için çaba harcamaya devam edeceğini vurguladı.


Wu Haitao dün BM Kadın Statüsü Komisyonu'nun 62. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada; yasaların, yönetmeliklerin ve politikaların cinsiyet ile ilgili değerlendirme mekanizmasının daha da geliştirildiğini ve yerel yasamaya kadınlara eşit istihdam sağlamak için mülakat sisteminin eklendiğini kaydetti.


Wu Haitao'nun verdiği bilgilere göre, bu yıl 13. Ulusal Halk Meclisi'ne seçilen delegelerin yüzde 24,9'unu, 13. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı delegelerinin ise yüzde 20,39'unu kadınlar oluşturuyor.


Kırsal bölgelerdeki yoksul kadın sayısının gözle görülür bir şekilde azaldığını belirten Wu, daha fazla kadının temel yaşlılık sigortası ve yeni köy kooperatif sağlık sigortası kapsamına alındığını bildirdi.


Kırsal bölgelerdeki kadınların tarımsal üretim ve kırsal kalkınmada önemli bir güç oluşturduğuna da değinen Wu, aynı zamanda kırsal alanlardaki kaynak yönetimi, ekoloji inşası ile kültürel ve sosyal gelişimin önemli katılımcıları olduklarına dikkat çekti.


Wu, söz konusu toplantıda, kırsal bölgelerdeki kadın sorununun öncelikli konu olarak kabul edilmesini olumlu karşıladıklarını da sözlerine ekledi.  

  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor