Çin ekonomisini taşıyacak yeni güçler neler olacak?

2018-03-16 12:08:48

Çin'de son dönemde tüketimin ekonomik büyümedeki payı sürekli artarken, hizmet sektörü de büyümeyi sağlayan başlıca güç hâline geldi. Bununla birlikte, ileri teknolojiye dayalı endüstriler de hızla büyüdü. Bu gelişmeler, Çin'in geride bırakılan beş yılındaki ekonomik dönüşümün bir özeti sayılabilir. Peki, 2018 yılında ekonomiyi geliştirecek yeni unsurlar hangileri olacak? Ekonomik kalkınmanın niteliğini yükseltmek için neler yapılabilir? Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) delegeleri, yıllık toplantı esnasında bu konularda çeşitli önerilerde bulundu.

ÇHSDK üyesi Yang Fengji, Hainan eyaleti Baisha Li Etnik Grubu Özerk İlçesi'ne bağlı Tianbiao köyünde yaşıyor ve 20 yıldır ÇKP'nin köy sekreterliğini yürütüyor.

Yang Fengji'nin liderliğinde köylüler kauçuk bitkisi yetiştirerek ilk gelirlerini kazandıktan sonra, e-ticaret platformu üzerinden köyün tarım ürünlerini satmaya başladı. Yang, uzun yıllardır köylülerin refahını artırmak için çalıştığını dile getiriyor.

“Köylülerimizce yetiştirilen sebze satışları, e-ticaret platformumuz üzerinden birkaç gün içinde 180 bin yuana ulaştı. Köyümüzde bulunan bu konuda becerikli biri, platformumuzu idare ediyor. Görevi, köylülerin satmakta zorluk yaşadıkları mallarını e-ticaret platformumuz üzerinden satılmasına ve köylülerin internetten istedikleri malları temin etmesine yardımcı olmak.”

“Halkın ihtiyaçlarına cevap vermek lazım”

Şu an Çin'de e-ticaret platformları aracılığıyla tarım ürünleri satarak zenginleşen birçok köy bulunuyor. Yeni teknolojiler, yeni sektörler ve yeni işletme modelleri ile geleneksel sektörlerin dönüştürülmesi, Çin hükümetinin yıllık çalışma raporunda da vurgulanan, ekonomiyi sürükleyecek yeni unsurlar arasında yer alıyordu. Çalışma raporunda, ayrıca yeni sektörlerin güçlendirilerek “büyük veri”nin geliştirilmesi, bunun yanında “yapay zekâ” araştırmalarının da hızlandırılacağı belirtiliyor.

Rapora göre, sağlık, yaşlılara bakım, eğitim, kültür ve spor gibi alanlarda da “internet+” modeli uygulanacak.

ÇHSDK üyesi, Hong Kong CTS Yönetim Kurulu Başkanı Wan Min hizmet sektörüne yeni itici güçler katılması konusuyla ilgili olarak, hizmet sektöründeki inovasyonun ilk adımının, düşünce modelini değiştirerek, tüketiciye odaklanmak olduğunu söyledi.

“Eskiden hizmet sektörümüz nasıl bir hizmet sunuyorsa, halk onu tüketiyordu; bundan sonra ise halk neyi talep ediyorsa, bizim bu ihtiyaçlara cevap verecek hizmetler sunmamız gerekiyor. İşte bu bir dönüşüm. Bu dönüşüm, hizmet sektörüne yeni itici güç katabilir. Çin nüfusunun yaşlanmasıyla birlikte, yaşlıların bakımı gibi alanlarda yeni ihtiyaçlar doğacak. Hizmet kalitesini artırmalı, marka değerini yükseltmeliyiz.”

“Yapay zekâ için yeteneklerin yarışı önemli”

Paylaşım ekonomisi, yeni enerjili araçlar ve yapay zekâ gibi kavramlar, son yıllarda Çinlilerin yaşamına girdi. Teknolojik inovasyon da ekonomik büyümeye sürekli güç katıyor.

ÇHSDK üyesi, Jiadu Bilim ve Teknoloji Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Liu Wei, yapay zekâ teknolojisinin gelişmesine dair öneriler ortaya koydu:

“Yapay zekânın geliştirilmesindeki en kritik nokta yetenekler arasındaki yarıştır. Bu yüzden, ileri teknoloji alanındaki üstün yetenekli kişilerin yurt dışından ülkemize gelmesine önem verilmeli. Öte yandan, yapay zekâ endüstrisine daha fazla sermaye desteği sağlanması gerekiyor. Ayrıca, akıllı şehirler gibi alanlardaki somut strateji ve politikalar hayata geçirilmeli.”

ÇHSDK üyeleri, dünyanın en büyük tüketim piyasasına sahip olan Çin'in kendi tüketim ihtiyaçlarıyla uyumlu olan endüstrilerin geliştirilmesine odaklanması gerektiği kanısında. Çin, yeni teknolojik devrimin yarattığı kalkınma fırsatlarını değerlendirerek, eknomik büyümesine yeni güçler katmaya çalışıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor