“Çin'de ekonomik istikrar devam ediyor”

2018-03-15 15:38:23

Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Profesör Doktor Selçuk Çolakoğlu, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin toplantısında öne çıkan açıklamalar ışığında Çin'in gidişatı ve bunun Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Çolakoğlu, Çin'in ekonomik dönüşümünün ve büyümesinin dünyayı da otomatik olarak etkilediğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl ortaya koyulan yüzde 6,5'lik büyüme hedefi başarıyla gerçekleştirildi ve 2018 yılı için de yine yüzde 6,5'lik bir hedef koyuldu. Bu anlamda Çin'deki ekonomik istikrarın devam ettiğini söyleyebiliriz.” dedi.

CRITÜRK FM'de Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Selçuk Çolakoğlu, “Çin, çok büyük bir ekonomiye ve nüfusa sahip olduğundan, bu ülkenin dönüşümü de diğer ülkeler açısından, özellikle de Türkiye gibi kalkınmakta olan ülkeler açısından önem taşıyor. Çünkü Çin, 1980'lerin başında düşük teknolojili ve emek yoğun üretime geçerek, büyüme sürecine girmişti” şeklinde konuştu.

“Türkiye'nin çıkartacağı dersler var”

Çolakoğlu, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin toplantısı hakkında şu açıklamaları yaptı: “1978'de ekonomik reformların başladığı günden bugüne kadar geçen 40 yıllık sürede, Çin'in nasıl bir mesafe kaydettiğini görmek açısından da önemli. Çin, ekonomisini düşük teknolojili ve emek yoğun üretimden, yapısal bir krize yol açmadan, katma değeri daha üst seviyeli ve yüksek teknolojili bir ekonomiye, dönüştürmek istiyor. Konulan hedeflerin başarıyla yerine getirildiğini, dolayısıyla da Çin ekonomisinin de daha üst bir ekonomik gruba geçme açısından başarıyla dönüştüğünü görüyoruz. Türkiye'nin de bu süreci yürütebilme noktasında burada çıkartacağı dersler var”.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor