Çin'de serbest ticaret bölgeleri ve limanları kritik rolde

2018-03-15 11:39:47

Çin'in yıllık meclis toplantısı esnasında açıklanan hükümet çalışma raporunda, serbest ticaret bölgeleri inşasında edinilen tecrübeler temelinde Serbest Ticaret Limanı inşasının da hızlandırılacağı bildirildi.

STB'ler ve serbet ticaret limanları, Çin'de kapsamlı dışa açılma modeli oluşturulması yolundaki önemli adımlar olarak görülüyor.

Çin'de kurulan ilk serbest ticaret bölgesi olan Shanghai STB'nin hizmete girdiği 2013 yılının eylül ayından itibaren, söz konusu bölgedeki çalışmalar neticesinde elde edilen 100'den fazla yeni uygulama ve proje, ülke geneline de aktarılmaya başlandı.

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) temsilcisi ve Shanghai STB'nin de yer aldığı Shanghai Pudong Yeni Bölgesi'nin Başkanı Hang Yingwei, STB'lerin gelişme hızının göz alıcı olduğunu söyledi.

“Biz işletmeler için de ‘STB hızını' yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin, işletmelerin adlandırılması bir günde tamamlanırken, işletmelerin değişiklik işlemleri anında yapılıyor; işletme isimlerinin doğrulanması süreci ise sadece iki gün alıyor. Deniz taşımacılığıyla ulaşan malların yüzde 95'inin gümrük işlemleri iki günde tamamlanıyor, havayoluyla gelen malların yüzde 95'i ise 12 saat içinde gümrükten geçiyor.”

Piyasaya giriş şartları azaltılmaya çalışılıyor

Şu an Çin'in kıyı bölgeleri, orta ve Batı kesimleri ve kuzeydoğusu olmak üzere üç bölgede toplam 11 serbest ticaret pilot bölgesi kuruldu.

STB'lerde uygulanan reformlar arasında uluslararası düzenlemelerle uyum hâlinde bulunan “negatif liste” uygulaması da var. Geçtiğimiz yıl, negatif listede bulunan yabancı işletmelere yönelik kısıtlamalar kapsamındaki 27 tedbir kaldırıldı. Bununla Çin'deki madencilik, imalat, taşımacılık, finans, bilimsel araştırma ve kültür gibi alanların dışa açılma düzeyi yükseltildi.

13. ÇUHM 1. Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, negatif listelerin içeriğinde değişikliğe gidileceğini aktardı.

“Bu yıl Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Devlet Konseyi'nin ilgili birimleri, yabancı sermayeye yönelik negatif listelerde değişiklikler yapacak. STB'lerde uygulanan negatif liste, ülke geneline yayılacak. Hizmet sektörü ve genel imalatın dışa açılma düzeyini yükselteceğiz.”

“Serbest ticaret limanları hızlandırılmalı”

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) üyesi Wang Jiguang, STB'lerde uygulanan negatif listelerin, ülkenin kapsamlı dışa açılmasını da ciddi şekilde etkilediği kanısında.

“İlk olarak, yerel düzeyde yasama haklarının genişletilmesi gerekiyor. Çünkü pilot çalışmalarda yasal dayanak olmaması hâlinde, işlerin düzgün şekilde ilerletilmesi mümkün değil. İkinci olarak ise reform sürecinde farklı birimler arasındaki koordinasyonu güçlendirmeliyiz.”

ÇHSDK üyesi ve Xiamen Halk Siyasi Danışma Konferansı Başkanı Zhang Jian ise STB'lerin yanında, serbest ticaret limanlarının inşasının da hızlandırılması gerektiğini düşünüyor.

“Küreselleşme sürecinde, Hong Kong ve Singapur gibi farklı özelliklere sahip serbest ticaret limanları ortaya çıktı. Bu serbest ticaret limanları, özetle mal ve sermayenin serbest giriş ve çıkışı gibi ön koşullar gerektiriyor. Dolayısıyla serbest ticaret limanı inşası için daha gevşek ve uluslararası standartlara uyan bir iş ortamı sağlanmalı.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor