Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD açıklaması

2018-03-14 18:15:04 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in, ABD'nin yeni dışişleri bakanı ile birlikte ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ilerletmek için çaba harcamaya devam edeceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump dün, Dışişleri Başkanı Rex Tillerson'ın görevden alınacağını ve yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun geleceğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Lu Kang, ABD'nin yeni dışişleri bakanı ile birlikte, iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliği çerçevesinde; karşılıklı saygı ve yarar ilkeleri temelinde, iki taraf arasındaki işbirliğini güçlendirmeye, anlaşmazlıkları kontrol etmeye ve ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ilerletmeye hazır olduklarını vurguladı.

İki ülkenin birçok önemli uluslararası ve bölgesel sorunda işbirliği yapabildiğini vurgulayan Sözcü, bu durumun hem iki tarafın ortak çıkarlarına, hem de uluslararası toplumun beklentilerine uyduğunun altını çizerek, ABD'den işbirliği eğilimini sürdürmesini istediklerini dile getirdi.

Sözcü, Rex Tillerson'ın görev sürecinde Çin-ABD ilişkilerini geliştirmek için yaptığı çabaları da takdirle değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor