“Çin Kore Yarımadası sorunu çözümündeki özel rolü sürdürecek”

2018-03-13 19:31:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesinde özel rol oynamaya devam edeceğini söyledi.


Lu Kang bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in Kore Yarımadası'nı nükleer silahtan arındırmak, Yarımada'da barış ve istikrarı sağlamak ve sorunu diyalog ve müzakere yoluyla çözmek için çaba harcadığını anımsattı.


Sözcü, Kore Yarımadası nükleer sorunu hakkında yeniden görüşme fırsatının ortaya çıktığını, bu fırsatın teşvik edilmesi ve de destek verilmesi gerektiğini ifade etti.


Sözcü, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kore Yarımadası'ndaki sorunun barışçıl yolla çözülmesini umduğunu söylemesinden memnun olduklarına ve bunun Çin'in tutumuna uygun olduğuna dikkat çekti.


Sözcü, Çin'i ziyaret eden Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın özel elçisi Chung Eui-yong'un da, her zaman sorunun barışçıl çözümünde ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılmasında ısrar etmesinden ve Güney-Kuzey diyaloguna destek vermesinden dolayı Çin'e teşekkür ettiğini dile getirdi.


Sözcü, ABD ve Kuzey Kore'nin diyalog konusunda siyasi niyetlerini ortaya koyduklarını, bunun teşvik edilmesi ve destek verilmesi gerektiğini söyledi.


Sözcü, Güney-Kuzey görüşmesi ve Kuzey Kore-ABD diyalogunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor