Çin'de kültür alanında yasama çalışmaları hızla sürüyor

2018-03-12 12:14:31

Çin Ulusal Halk Meclisi Eğitim, Bilim, Kültür ve Sağlık Komitesi Başkan Yardımcısı Wu Heng, geride bırakılan 5 yılda kültür alanındaki yasama çalışmalarının eşi görülmemiş bir hızla sürdüğünü söyledi.

Wu Heng, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Genel Kurulu çerçevesinde bugün düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Wu, geride bırakılan 5 yılda, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nde Kamu Kültür Hizmet ve Koruma Yasası, Sinema Endüstrisi Teşvik Yasası ve Kamu Kütüphaneleri Yasası gibi bir dizi yasanın onaylandığını hatırlattı. Bunun yanı sıra, Tarihî Eserler Yasası ve Kamu Arşiv Yasası'nda değişiklik yapılarak kültür alanında uzun zamandır mevcut olan yasal eksikliklerinin giderildiğine de dikkat çeken Wu Heng, yeni yasalarla hükümetin yönlendiriciliğinde ve toplumsal güçlerin katılımıyla ilkeler belirlendiğini söyledi. Wu, bu sayede, idari sistemlerin daha sağlıklı hâle getirildiğini ve hizmetlerin güncelleştirildiğini ifade etti.

Wu Heng, ayrıca kültür alanındaki yasama çalışmalarının, hükümetin sorumluluğundan vatandaşların çıkar ve haklarına kadar çok geniş bir alanı ilgilendirdiğini, bu yüzden yasama sürecinde büyük zorluklarla karşılaştıklarını da dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor