Çin'de 14 yıl sonra anayasa değişikliği

2018-03-12 11:59:57

Çin'in yıllık meclis toplantısı esnasında dün Çin Anayasası'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı onaylandı.

Başkent Beijing'de dün düzenlenen 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 3. Genel Toplantısı'nda 2 bin 964 temsilcinin katıldığı oylamada, anayasa değişikliği tasarısı 2 ret ve 3 çekimser oy karşısında 2 bin 958 evet oyu alarak kabul edildi.

Çin Anayasası'nda 14 yıl sonra yapılan değişikliğin dün itibarıyla uygulamaya girdiği bildirildi.

ÇUHM Daimi Komitesi Hukuki Çalışmalar Komitesi Başkanı Shen Chunyao, düzenlenen basın toplantısında, değişiklik teklifinin onaylanmasının Çin'de hukuk sisteminin inşasında elde edilen önemli neticelerden biri olduğunu ifade etti.

Shen, bu adımla ülkenin Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğindeki kalkınmasının güvence altına alınacağını ve sosyalist hukuk sisteminin inşasının güçlü şekilde ilerletileceğini belirtti.

Anayasa değişikliği teklifinin 21 maddeden oluştuğunu kaydeden Shen, değişiklikle birlikte anayasa giren Xi Jinping'in Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi'nin siyasi ve sosyal yaşam için rehber niteliğinde olduğunu dile getirdi.

“Yeni Dönemde Xi Jinping'in Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi, Marksizmin Çinlileşmesindeki yeni bir başarı olduğu gibi, ÇKP ile Çin halkının tecrübelerinin ve kolektif bilgeliğinin eseridir. Bu, aynı zamanda ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nin yapılmasından bu yana Çin'de yaşanan tarihî başarı ve reformların da temel teorik rehberidir. Dolayısıyla ulusal yol gösterici ideolojide, halkın inovasyonlarının en yeni neticelerinin yansıtılması, anayasamızın başlıca özelliklerinden olmakla birlikte, anayasal sistemin gelişmesinde kazanılan önemli bir tecrübedir. Xi Jinping düşüncesinin anayasaya yazılması, ulusal yol gösterici ideolojinin zamanın gereksinimleriyle uyum sağlaması anlamına gelmektedir.”

Görev süresinin kaldırılması istikrarı artıracak

Anayasa değişikliğiyle “cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısının art arda iki dönemden fazla görevde kalamayacağına” dair ibarenin kaldırılması konusuna da değinen Shen Chunyao, bu değişikliğin Çin'in ulusal liderlik sisteminin güçlenmesine, uzun vadede ÇKP'nin ve ülkenin istikrarına yararlı olacağını dile getirdi.

“ÇKP Merkez Komitesi liderliği, ÇKP Merkez Askerî Komisyonu ve Çin Merkez Askerî Komisyonu liderliği ve cumhurbaşkanlığı olmak üzere üç ayaktan oluşan görevlerin birliği, partimiz ve ülkemiz için çok önemli ve en uygun liderlik sistemidir. Anayasanın 79. maddesinin 3. fıkrasında yapılan değişiklik, ulusal liderlik sistemini iyileştiren önemli tedbirlerden biri. Değişiklik sayesinde, Xi Jinping'in merkezinde olduğu ÇKP'nin otoritesi ve liderliği güçlenirken, ülkemizin istikrarı da korunacak.”

Diğer yandan, dün onaylanan anayasa değişikliği teklifinde yer alan 11 madde, yeni oluşturulacak denetleme komisyonuyla ilgili düzenlemeler içeriyor. ÇUHM Yasal Çalışmalar Komitesi Başkan Yardımcısı Zheng Shuna, ilgili değişikliklerin Çin'de uygulanan denetleme sistemindeki reformları ilerleteceğini ve yolsuzlukla mücadelenin derinleşmesine yardımcı olacağını söyledi.

“Denetleme sistemi reformunun derinleşmesi, yolsuzlukla mücadeledeki tüm kaynakları bir araya getirerek, ÇKP'nin birleşik liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor. Amacımız, yetkili ve etkin bir ulusal denetleme sistemi kurmak. Burada çok önemli bir görev var, o da yeni denetleme komisyonunu kurulması. Anasaya değişikliği teklifi, bu komisyonun kurulması ve işlemesi için yasal bir temel sağlıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor