Çinli bilim adamı BM'de Tibetçe'nin gelişimini anlattı

2018-03-10 19:47:29

Çin İnsan Hakları Araştırma Akademisi'nden bir bilim adamı, dün Cenevre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 37. toplantısında yaptığı konuşmada, üye ülkelerin, uluslararası örgütlerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine Tibetçe'nin kullanımı, korunması ve gelişimi hakkında bilgi verdi.

Çin İnsan Hakları Araştırma Akademisi Direktörü Zha Luo, yaptığı konuşmada, Çin Anayasası ve Etnik Bölgesel Özerklik Yasası'nda belirlenen kurallara göre her etnik grubun kendi dili ve yazı karakterini kullanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Zha Luo, bugün Tibet'te yaşayan köylülerin ve çobanların Tibetçe'yi yaygın olarak kullandığını ve zorunlu eğitim sürecinde Tibetçe ve Standart Çince dahil çift dilde eğitim verildiğini bellirtti. Yeni çıkan kelimeler ve ifadeleri standart hale getirmek için yönetimin özel bir kurum kurduğunu dile getiren Zha Luo, Çin hükümetinin Tibet Budizmi'yle ilgili eserlerin derlenmesi ve yayımlanmasına önem verdiğini ifade etti.

20 yıldır süren çalışmalar neticesinde Tibetçe ile yazılan Budist Tripitaka adlı eserin yayınlanmasının gerçekleştirildiğine işaret eden Zha Luo ayrıca, teknoloji geliştikçe Tibetçe'nin internette kullanılmasının çok yaygın olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor