“Çin'in Filipinler'e yardım ve desteği koşullu değildir”

2018-03-09 19:02:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Filipinler'e yardım ve destek sağlamak için bu ülkenin doğal kaynaklarını kullanma şartını koymadığını, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin de Güney Çin Denizi sorunuyla bağlantılı olmadığını söyledi.

Global Times gazetesinin İngilizce versiyonunda yorumlarına yer verilen bir Çinli bilim adamı, Filipinler'in büyük çapta yatırım planı uygulayacağını, Çin'in bu konuda yardım sağlamaya hazır olduğunu, ancak Çin'in sağladığı kredilerin ülkenin doğal kaynaklarının garantisi koşulluyla verildiği iddiasında bulundu.

Sözcü Geng Shuang, söz konusu ifadelerin bilim adamının şahsi yorumları olduğunu, Çin hükümetinin resmi tutumunu temsil etmediğini belirtti.

Sözcü, Çin ile Filipinler arasındaki ilişkilerin 2016 yılında iyileşmesinden sonra Çin'in Filipinler'in ekonomisini geliştirmesine kredi gibi destekler sağladığını dile getirdi. Sözcü, “Genel kurallara göre, Çin'in sağladığı bir kısım imtiyazlı kredi için de kredi garantisi istenir. Ancak Çin, kredi anlaşmasında hiçbir zaman ilgili ülkelerin kendi doğal kaynaklarıyla garanti sağlamasını istemedi. Filipinler'e yönelik yardım ve destekler de koşulsuzdur.” diye konuştu.

Filipinler'deki bazı basın kuruluşları ise, Çin'in kredi koşulu olarak, Güney Çin Denizi sorununda Filipinler'in taviz vermesini istediği iddiasında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, sorunun çözülmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin temeli ve güvencesi olduğunu, ancak Çin'in, söz konusu sorunu iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği projelerine bağlamadığını kaydetti. Sözcü, Çin'in Filipinler'le beraber çaba harcayarak, bölgede barış ve istikrarı koruyacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor