Çin, AGİT'in Ukrayna sorununu çözme çabalarını olumlu karşıladı

2018-03-09 16:39:43

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, dün yaptığı konuşmada, Çin'in, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve ilgili tarafların Ukrayna sorununun barıçıl bir şekilde çözülmesi için aktif çaba göstermelerini olumlu karşıladığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün AGİT'in dönem başkanlığını üstlenen İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano'nun konuyla ilgili sunduğu rapor dinlendi.

Çinli temsilci yardımcısı Wu, tarafların Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını kapsamlı bir şekilde yerine getirerek, Minsk Anlaşması'nı hayata geçirmesi, Ukrayna sorununun kapsamlı, kalıcı ve dengeli bir şekilde çözülmesi için müzakere yapmaları yönündeki arzusunu dile getirdi.

Wu, uluslararası toplumun ilgili tarafların Ukrayna sorununun siyasi yollarla çözülmesi için gösterdikleri çabalara destek vermeye devam ederek, Ukrayna'da barış, istikrar ve gelişmenin bir an önce gerçekleştirilmesine hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

Çin'in Güvenlik Konseyi ve AGİT arasında barış ve güvenlik alanlarında somut ve verimli işbirliğinin yapılmasına destek verdiğine değinen Wu, Çin'in, AGİT'in bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarın korunmasında aktif ve yapıcı rol oynaya devam etmesini arzu ettiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor