Türkiye Çin'den yatırım bekliyor

2018-03-08 18:12:56

Türkiye, Çin'den çektiği doğrudan yatırımı artırmak istiyor.

Bu kapsamda, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut liderliğindeki heyet 7-10 Mart günleri arasında Beijing'de temaslarda bulunuyor.

Heyetin, Beijing temasları kapsamında Asya Altyapı Yatırım Bankası ve Bank of China gibi kuruluşların temsilcileriyle görüşmesi planlanıyor.

Heyet, 8 Mart günü Çin Uluslararası Ticareti Destek Konseyi'ni (CCPIT) ziyaret ederek Türkiye'de Yatırım İklimi başlıklı bir sunum yaptı.

Sunumun başlangıcında söz alan Türkiye'nin Beijing (Pekin) Büyükelçisi Emin Önen, ikili ticaret hacminin 28 milyar dolar seviyesinde olduğunu, ancak Türkiye aleyhine ciddi bir ticari açık bulunduğunu belirterek, “Kısa sürede bu durumu dengelemek zor, ama daha çok doğrudan yatırım sağlamalıyız” ifadesini kullandı.

Daha sonra söz alan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Büyükelçi Emin Önen döneminde ilişkilerin gelişeceğini ve yatırımın bu dönemde önemli rol oynayacağını kaydederek, kendilerinin de bu sürece destek vereceklerini söyledi.

“İki lider arasında karşılıklı anlayışın seviyesi, buraya gelme konusunda bizi yüreklendiriyor” diyen Ermut, Türkiye'deki ticari fırsatları ve yatırım ortamını Çin'de tanıtmak istediklerini belirtti.

Türkiye'nin ekonomik ve ticari durumuyla ilgili güncel bilgiler, proje direktörü Ahmet Sami Yavuz tarafından Çince bir sunumla aktarıldı.

Sunumun sonunda, Türkiye'de yatırıma ilgisi olan Çinli katılımcılar soru sorarak bilgi alma imkanı buldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor