Wang Yi: SİÖ Qingdao Zirvesi'nde yeni bir kilometre taşı oluşturulacak

2018-03-08 16:49:02

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) Qingdao Zirvesi'ne değinerek, ilgili taraflarla birlikte bu zirvenin birlik, hareket ve etki gücünün artmasını sağlayacaklarını ve Qingdao Zirvesi'nde SİÖ'nün gelişme sürecinde yeni bir kilometre taşı oluşturacaklarını kaydetti.

SİÖ Zirvesi Haziran ayında Çin'in Qingdao kentinde düzenlenecek. Bu, SİÖ'ye yeni üye ülke katılımının ardından düzenlenen ilk zirve niteliğinde olacak.

Wang Yi, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi Birinci Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, üye ülkeler arasındaki karşılıklı güven ve birliği artıracaklarını ve üye ülkelerle birlikte SİÖ Üye Ülkeleri Uzun Vadeli Dostluk ve İşbirliği Sözleşmesi'nin gelecek beş yıl uygulama planını hazırlayacaklarını belirtti.

Üye ülkelerin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını destekleyeceklerini ve örgütün kapsamlı kalkınmasını gerçekleştireceklerini dile getiren Wang Yi ayrıca, SİÖ'nün tarafları ilgilendiren önemli uluslararası ve bölgesel meselelerde sesini daha güçlü çıkaracağını ve bölgesel işbirliği ile küresel ekonomik yönetimde daha olumlu etki bırakacağını bildirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor