“Çin, dünya ülkeleriyle birlikte insanlığın kader ortaklığını yaratacak”

2018-03-08 16:41:47

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de yaptığı konuşmada, Çin kendi gelişmesi için daha elverişli bir dış ortam yaratırken, dünyadaki çeşitli ülkelerle el ele vererek insanlığın kader ortaklığını yaratacağını belirtti. Wang Yi, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni uluslararası ilişkilerin kurulmasının yanı sıra, kalıcı barış, güvenlik ve ortak refah içinde bulunan, açık, kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünyanın inşa edilmesinin, Çin diplomasisinin genel yönü ve hedefi olduğunu kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 13. Ulusal Halk Meclisi Birinci Toplantısı kapsamında bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in büyük ve küçük ülkeler arasında ayrım gözetmeden, farklı medeniyetlere saygı göstermede ısrar edeceğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Wang, küçük ülkelerin sesi olan Çin'in az gelişmiş ülkelerin gelişmelerine yardım sağlayacağını da dile getirdi.

Wang Yi, uluslararası toplumun gittikçe artan beklentilerine uyum sağlayan Çin'in istişare, ortak inşa ve paylaşıma dayalı küresel yönetişim ruhuyla küresel yönetişim sistemindeki reform ve inşaya daha aktif bir şekilde katılacağını, bölgedeki ve uluslararası sıcak konuların siyasi çözümüne daha yapıcı bir şekilde katılacağını, tarafların el ele vererek çeşitli meydan okumalarla mücadele etmesine daha verimli bir şekilde katılacağını söyledi.

Wang Yi, Çin'in devletin egemenliği ve milli onurunu kararlılıkla koruyarak, uluslararası adaletin yanında kararlılıkla durarak, dünya barışının mimarı, küresel gelişmelere katkı sağlayan ve uluslararası düzeni koruyan rolünü sürdüreceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor