“Çin'in Afrika'ya yönelik samimiyeti değişmeyecek”

2018-03-08 12:42:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Afrika arasındaki derin dostluğun sapasağlam olduğunu ve Çin'in Afrika'ya yönelik samimiyetinin asla değişmeyeceğini söyledi.


Wang Yi, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Çin-Afrika ilişkilerine değindi.


Wang, Çin'in, Afrika ülkelerinin iyi bir kardeşi ve ortağı olarak, her zaman onların arzusu ve çıkarlarıyla ilgilendiğini ifade etti.


Afrika'nın karşısında, barış ile güvenliği koruma ve kalkınmayı ilerletme gibi iki önemli görevin bulunduğuna işaret eden Wang, Afrika ülkelerinin gerçek ihtiyaçlarına göre, bölgedeki sıcak sorunlara yönelik arabuluculuk çalışmalarına yoğunlaştıracaklarını ifade etti.


Wang, Afrika ülkeleriyle, terörle ve deniz korsanları ile mücade, felaketleri önleme ve etkilerini azaltma gibi güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirerek, Afrika ülkelerinin barış ve güvenliği koruma kabiliyetini yükseltmelerine destek vereceklerini belirtti.


“Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi”nin Eylül ayında Çin'de yapılacağına dikkat çeken Wang, zirvede Çin ile Afrika'nın Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmesi ve Çin-Afrika kader birliğinin oluşturulması gibi konulara yoğunlaşacağını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor