Wang, Çin-Japonya ilişkilerini değerlendirdi

2018-03-08 12:24:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Japonya ilişkilerinin devamlı olarak iyileşmesi halinde, ikili ilişkilerde barış ve dostluğun hakim olacağını belirtti.


Wang Yi, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Çin-Japonya ilişkilerini değerlendirdi.


Wang Yi, Çin-Japonya ilişkilerinin devamlı olarak iyileşmesi halinde, iki ülke arasındaki üst düzey temasların doğal olarak devam edeceğini; böylece ikili ilişkilerde barış ve dostluğun hakim olacağını söyledi.


Toplantıda Wan Yi'ye, bu yılın “Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması”nın 40. yıldönümü olduğu hatırlatıldı ve iki ülke liderlerinin bu yıl birbirini ziyaret edip etmeyeceği soruldu.


Wang Yi, Japonya'nın tereddüt etmemesi, geri adım atmaması ve Çin'in gelişimini objektif şekilde kabul etmesi durumunda; Japonya'yla beraber, ikili ilişkileri tekrar sağlıklı ve istikrarlı yönde ilerletmeyi hızlandırmaya hazır olduklarını ifade etti.


Japonya'dan siyaset konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini hatırlatan Wang, Japonya'dan, ikili ilişkilerin siyasi temelini gerçek anlamda korumasını ve “birbirine işbirliği ortağı olarak davranma ve tehdit yaratmama” konusundaki fikir birliğini yerine getirmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor