Yabancı yatırım negatif listesi uygulaması yaygınlaştırılacak

2018-03-06 19:22:23 CRI

Çin, 2018 yılında yabancı yatırım negatif listesini revize ederek, serbest ticaret bölgelerinde deneme aşamasında bulunan yabancı yatırım negatif listesini ülke genelinde yaygınlaştıracak.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yetkili Ning'e göre, Çin, yabancı ve yerli işletmelerin adil rekabetinin sağlanması, yabancı işletmelerin yasal haklarının korunması için söz konusu liste yaygınlaştırılacak.

2017 yılında Çin'in çektiği dolaysız yatırım miktarı 131 milyar dolara ulaştı, bu miktar dünyada ikinci sırada yer aldı. Reform ve dışa açılmanın başlatılmasından bu yana geçen 40 yıl içinde yabancı yatırım, Çin ekonomisinin önemli bir bölümünü teşkil etti.

Yabancı işletmelerin ithalat ve ihracat miktarı ülke toplamının yarısına yaklaştı. Ülkenin vergi gelirinin yüzde 20'si ve istihdam olanaklarının yüzde 10'u yabancı işletmelerden geldi.

Çin önümüzdeki dönemde yatırım ortamını iyileştirmeye devam edecek. Bu amaçla piyasaya erişim genişletilecek, yatırım kolaylaştırılacak, yabancı yatırımın ithalatı için büyük çaba gösterilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor