Hükümetin çalışma raporu açıklandı

2018-03-05 15:14:27 CRI

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı, bu sabah başkent Beijing'de başladı.

Xi Jinping'in de aralalrında bulunduğu ÇKP ve devlet liderleri toplantıda hazır bulundu.

Çin Başbakanı Li Keqiang toplantıda, geçen 5 yıl içinde gerçekleştirilen hükümet çalışmaları hakkında bilgi verdi ve bu yılki çalışmalara yönelik önerileri açıkladı.

Li Keqiang tarafından sunulan hükümet çalışma raporuna göre, bu yıl gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 6,5 civarında artacak, tüketim fiyatlarındaki yükselme oranı ise yüzde 3 civarında tutulacak. Ayrıca, yıl içinde 11 milyon kişinin istihdamı gerçekleştirilirken, kent ve kasabalarda kayıtlı işsizlik oranı yüzde 4,5 içine alınacak.

Rapora göre, halkın gelir seviyesinin artışı, ekonomik büyüme oranıyla aynı olacak; ithalat ve ihracat istikrarlı bir şekilde iyiye doğru gidecek ve uluslararası ödemeler dengesi sağlanacak; birim başı yurtiçi gayri safi hasıla enerji tüketimi de yüzde 3'den fazla düşürülecek.

Belli başlı atık maddelerin doğaya salınımının azalmaya devam edeceğine dikkat çekilen raporda, arz yönlü yapısal reformda öze ilişkin gelişmeler kaydedilirken; çeşitli risklerin de düzenli ve etkili bir şekilde kontrol altına alınacağı belirtildi.

Öte yandan, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nin vekaletiyle 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Cheng, toplantıda anayasa değişikliği taslağı hakkında açıklamalarda bulundu.

13. Ulusal Halk Meclisi'nde yer alan 2 bin 980 temsilci, söz konusu toplantıda ÇUHM Daimi Komitesi, Yüksek Halk Mahkemesi ve Yüksek Halk Savcılığı'nın çalışma raporları ile Devlet Konseyi'ne bağlı kuruluşlarda yapısal reform öngören taslağı da inceleyecek ve devlet kuruluşları yetkililerini seçecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor