“Çin, dışa açılmanın kapsamını genişletecek”

2018-03-02 20:59:58

Çin'in en üst siyasi danışma organının yıllık toplantısı sözcüsü, ülkenin dışa açılma kapsamının daha da genişletileceğini söyledi.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi 1. Toplantısı Sözcüsü Wang Guoqing, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'li bir hükümet yetkilisinin, Washington'un Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katılmasını desteklemesinin yanlış olduğu değerlendirmesine Beijing'in nasıl baktığı sorusuna yanıt veren sözcü, Çin'in daima dışa açılma politikasını izlediğini vurgulayarak, dışa açık küresel ekonomiyi destekleyen Çin'in, çok taraflı ticaret sisteminin destekçisi, inşacısı ve katılımcısı olduğunu belirtti.

DTÖ'nün önemli üyelerinden Çin ile ABD'nin, örgütün kurallarını ve otoritesini koruması gerektiğini ifade eden Wang, adil ve açık bir çok taraflı ticaret sisteminin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Çin'in kapısının önümüzdeki dönemde daha da açık olacağını vurgulayan sözcü, Çin'in uluslararası ticaret kurallarıyla kenetlenmeyi hızlandırmanın yanı sıra, piyasaya giriş şartlarını gevşeterek finans sektörünün dışa açılma düzeyini yükselteceğini söyledi.

Çin'in ayrıca cazip bir yatırım ortamı sağlamaya çalışacağını kaydeden sözcü, daha açık Çin piyasasının küresel kalkınmaya da daha büyük katkılar yapacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor