Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru, Pakistan'daki ekonomik gelişmeleri hızlandırdı

2018-03-02 16:03:02 CRI

Pakistan-Çin Derneği ve Chartered Sertifikalı Muhasebeciler Derneği (ACCA) dün ortaklaşa “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru: Modern İpek Yolu'nun Ekonomik Etkisi” adlı araştırma raporunu yayınladı.

Raporda, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun, enerji ve ulaşım gibi altyapı inşası projeleri ve endüstriyel bölgelerin inşasına ivme kazandırdığı, bunların Pakistan'nın ekonomik gelişme düzenini değiştirerek ticari refahı artıracağı ve turizm gibi sektörlerin gelişmesini hızlandıracağı belirtildi.

Rapora göre, 2015 yılında resmen uygulanmaya başlanan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru, Pakistan için 60 bin iş olanağı yarattı. 2030 yılına kadar 800 bin iş olanağının daha yaratılması öngörülüyor.

Adı geçen 2 kuruluşun ortaklaşa İslamabat'ta düzenlediği “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru: Modern İpek Yolu'nun Ekonomik Etkisi” adlı seminere, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, Çin'in Pakistan'daki Büyükelçisi Yao Jing ve iki ülkenin siyasi ve akademik çevrelerinden gelen şahsiyetler dahil 200 kişi katıldı.

Asıf, seminerde yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol'un önemli bir reform uygulaması olarak İpek Yolu güzergahındaki ülkelerin ortak rüyalarını, ortak refahını ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini gerçekleştirmeleri için lokomotif etkisine sahip olduğunu ifade etti. Asıf, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasında Pakistan'ın coğrafi avantajının etkisiyle Pakistan ve bölge ülkelerinin kalkınma durumunun iyileştirileceğini ifade etti.

Pakistan-Çin Derneği Başkanı Seyid Mushahid Hüseyin, yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Pakistan dahil Asya ülkelerinin gelişme rüyalarını Çin rüyasına sıkı sıkıya bağladığını, bu ülkelerin Çin'in gelişmelerinden fayda kazandığını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor