Çin, yabancı yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor

2018-03-02 11:36:14 CRI

Huanan ABD Ticaret Odası tarafından dün “2018 Çin Ticaret Ortamı Beyaz Kitabı” ve “Çin'in Güney Kesimin'de Ekonomik Durumla İlgili Özel Raporu” yayınlandı. Raporlarda, Çin'in, yabancı yatırımcılar için hâlâ çekici bir ülke olduğu, Çin'in güney kesiminde yer alan önemli kentlerden biri olan Guangzhou'nun ise ülkenin ana kesiminde büyük yatırım alan kent olduğu bildirildi.

Bahsi geçen beyaz kitapta 244 işletmeyle ilgili araştırmalar sonucu analize varıldı.

Öte yandan, “Çin'in Güney Kesimin'de Ekonomik Durumla İlgili Özel Raporu'nda Çin'in uluslararası yatırımcıların beğenisini kazanmasının nedeni olarak, Çin'deki piyasanın büyüme potansiyeli gösterildi. Ankete alınan işletmelerin yüzde 53,3'ü, Çin'i küresel yatırım planlamasında ilk seçeneğe koydu. Ankete alınan işletmelerin yüzde 70'i ise 2017 yılında Çin'deki yatırım getirisinin, diğer bölgelerden yüksek olduğu görüşünde.

Bahsi geçen özel rapora göre, Guangzhou, Çin'in ana kesimindeki 44 şehirden oluşan cazip yatırım merkezleri listesinin ilk sırasında yer aldı. Shenzhen, Shanghai ve Beijing ise Guangzhou'nun ardında geliyor.

Huanan ABD Ticaret Odası Başkanı Harley Seyedin, adil rekabet ortamı, hava kalitesinin iyi olması ve daha dışa açık bir yaklaşım gibi sebeplerle Guangdong eyaletinin, özellikle eyaletin merkezi Guangzhou kentinin yatırımcıların dikkatini çektiğini kaydetti.

Araştırmalara göre, Huanan ABD Ticaret Odası'na üye işletmelerin 2018 yılında Çin'deki yatırım bütçesi 14 milyar ABD dolarını bulacak. Bu kuruluş, ABD ve Çin'in güney kesimi arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen, kar gütmeyen bir kuruluş.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor