Çin'de imalat sektörü büyüyor

2018-02-28 16:47:03

        Çin'in Şubat ayında gerçekleştirdiği Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) yüzde 50.3'ü bularak, genel olarak genişleme eğilimini korudu.

      PMI, bir ülkede imalat sektörünün gelişme durumunu belirleyen en önemli endekslerden biri. Çin'in Şubat ayındaki PMI'sı ise 19 aydır süren büyümeyi korudu, ancak büyüme hızı bir ölçüde yavaşladı.

     Çin Devlet İstatistik Bürosu'nda görev yapan yetkililer, Bahar Bayramı sonrasının imalattaki geleneksel bir durağan dönem olduğuna işaret ederek, işletmelerin üretimi genel olarak durdurması nedeniyle piyasa hareketliliğinin zayıf olduğunu savundu.

      Yapılan son sayıma göre, Şubat ayında imalat alanında üretim endeksi yüzde 50.7, yeni sipariş sayısı ise yüzde 51 olarak tespit edildi. Bu iki sayı, sırayla Ocak ayına göre yüzde 2.8 ile yüzde 1.6 oranında düşüş gösterdi. Uzmanlar, PMI'da düşüş yaşanmasının arkasında dönemsel unsurların yanı sıra, para gibi unsurların da bulunduğunu kaydetti.

      Bazı düşüşlere rağmen, Şubat ayında ileri teknoloji imalatının PMI'sı ise yüzde 54 olarak tespit edildi. Bu sayı, Ocak ayına göre yüzde 0,8 oranında, Şubat'ta tüm imalat sektörlerinin genel PMI'sına göre de yüzde 3,7 oranında arttı. PMI'sı yüzde 51 olarak tespit edilen donanım sektörünün Ocak ayına göre yüzde 1 oranında, Şubat'taki genel PMI'ya göre yüzde 0,7 oranında arttı. Uzmanlar, bu gelişmelerin Çin ekonomisinin büyük büyüme dinamiğine sahip olduğunun göstergesi olarak görüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor