Çin'in GSYİH'si dünyanın yüzde 15'ini oluşturuyor

2018-02-28 15:54:46

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'ndan baş ekonomist Sheng Laiyun, bugün yayımlanan 2017 Yılı Ulusal Ekonomi ve Sosyal Gelişme İstatistik Bildirisi'ne değinerek, 2017 yılında Çin'nin ekonomik gücünün yükseldiğine işaret etti.

2017 yılında Çin'in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) dünyanın yüzde 15'ini oluşturduğunu dile getiren Sheng Laiyun, bunun önceki beş yıla göre yüzde 3 arttığını ve dünya sıralamasında ikinci olduğunu kaydetti.

Verilere göre, 2017 yılında Çin'in GSYİH hacmi 82 trilyon 700 milyar RMB'ye (12 trilyon ABD Doları) ulaştı ve bu sayı 2016 yılına göre yüzde 6,9'u arttı. Bu büyüme hızı 2016 yılına göre yüzde 0,2 oranında daha fazla gerçekleşti. Böylece son yedi yılda Çin'in yıllık ekonomik büyüme hızında ilk kez sıçrama yaşandı.

Verilere göre, 2017 yılında Çin'in döviz rezervi dünyanın ilk sırasında yerini koruyor. Gıda üretim hacmi ise beş yılda 600 milyon tonu geçti. Bunun yanı sıra, 2 bin 812 kilometrelik yüksek hızlı tren demiryolu inşası başladı. Dünyanın en büyük otoyol ağı, yüksek hızlı tren demiryolu ağı ve mobil genişbandı inşa edildi.

Öte yandan Çin'in uluslararası etkisi de gittikçe artıyor. Sheng Laiyun, 2017 yılında Çin'in dünya ekonomisine katkı oranının yaklaşık yüzde 30 arttığını ve Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin istikrarlı canlandırılması için önemli bir motivasyon olduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor