Uluslararası toplumdan anayasa değişiklik taslağına büyük ilgi

2018-02-28 09:50:48

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi'nin Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi'ne sunduğu, Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası'nda değişiklik teklifine yabancı basın kuruluşları büyük ilgi gösteriyor. Teklifin ÇKP'nin sıkı şekilde yönetilmesi ve iktidar kabiliyetinin artırılması için büyük önem taşıdığı savunuluyor.

Reuters ajansının haberinde, ÇKP'nin anayasa değişiklik teklifinde yasalara dayalı yönetim ve iktidar için öncelikle anayasada ısrar edilmesi, bu amaçla bir dizi etkin önlemler alınarak anayasa uygulama ve denetleme çalışmalarının güçlendirilmesi düşüncesinin açık bir dille ifade edildiği, bunun anayasanın uygulanmasına güçlü siyasi ve sistematik güvence sağladığı belirtildi.

Tass ajansının haberinde teklifin ÇKP'nin parti üyeleri ve halka öncülük ederek, kapsamlı refah ve kalkınma gerçekleştirmedeki rolünü güçlendirmeyi amaçladığı, Çin ve dünyadaki gelişmelerin eğilimini yansıtan bu teklifle siyasi istikrar ve toplumsal uyumun korunması için yasaların rolüne vurgu yapıldığına dikkat çekildi.

RIA Novosti'nin haberinde, Çin'deki reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümünün kutlanacağı hatırlatılarak, 40 yıldaki gelişmelerin, piyasa ekonomisi için batı tarzı siyasi rejimin şart olmadığını gösterdiği, böylece ÇKP'nin teklifinin Çin'i dünyanın güçlü ülkelerinden biri haline getireceği ifade edildi.

Küba ve Brezilya gibi ülkelerin basın kuruluşları, ÇKP'nin teklifinin yeni koşullarda Çin'e özgü sosyalizm inşasının yeni ihtiyaçlarına göre hazırlandığı, Çin halkının iradesinin yansıtıldığı savunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor