Çin: Hava kirliliğiyle mücadelede öngörülen hedeflere ulaştık

2018-02-27 11:33:16

    Çin Çevre Koruma Bakanlığı, geçen 5 yıl içinde harcanan çabalar sayesinde, Çin'de atmosfer kirliliğiyle mücadelenin aşamalı ve gözle görülür ilerlemeler kaydedildiğini, ülke genelinde hava kalitesinin genel olarak yükseltildiğini, öngörülen hedeflere tümüyle ulaşıldığını bildirdi.

     Çin hükümeti, atmosfer kirliliğiyle mücadeleyi öngören ulusal eylem planını açıkladı. Bu, ülkede hava kalitesinin artırılması için kilometre taşı niteliğindeki bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Geçen 5 yıl içinde endüstri kapasite fazlasını azaltma süreci hızlandırıldı, temiz enerji kullanımı yoğunlaştırıldı, beton ve petrol kimya sektörlerinde ıslah çalışmaları pekiştirildi.

Bu sayede, Çin'in önemli kentlerinde PM10 endeksi yüzde 20 azaltıldı. Beijing-Tianjin-Hebei, Yangtze nehri deltası, İnci Nehri Deltası'nda PM2.5 endeksi ise sırayla yüzde 39.6, yüzde 34.3 ve 27.7 oranında azaltıldı. Özellikle başkent Beijing'deki PM2.5 endeksi, metreküpte 89,5 miligramdan, metreküpte 58 miligrama düşürüldü. 

  Çin Çevre Koruma Bakanlığı, Çin'de hava kirliliğiyle mücadele çalışmalarının zor bir görev olacağına dikkat çekerek, önümüzdeki 3 yıla yönelik eylem planını da hazırlayacaklarını açıkladı.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor