“Kore Yarımadası'nda barışçıl çözüm gerçekleşmeli”

2018-02-26 18:35:59

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, bugün Seul'de Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı görüşmede, Kore Yarımadası sorununa müzakere yoluyla barışçıl çözüm getirilmesi çağrısında bulundu.

Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları nedeniyle Güney Kore'de bulunan Liu Yandong, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcisi olarak Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi.

Kış Olimpiyat Oyunları'nın başarıyla sona ermesi nedeniyle Moon'a tebriklerini ileten Liu, Çin-Güney Kore ilişkileriyle ilgili olarak, tarafların karşılıklı güveni artırmanın yanı sıra, kazan kazandır ilkesi esasında işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Liu, ikili ilişkilerin uzun vadede istikrarlı olarak gelişmesini sağlayacak siyasi zeminin hazırlanması için Çin ile Güney Kore arasında bulunan hassas sorunların uygun şekilde çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Liu Yandong, Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları vesilesiyle Güney Kore ve Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) diyaloğunun yeniden başlamasının, halkların barış yönündeki arzularını da gösterdiğini belirtti.

Çin'in başından beri ilgili sorunun diyalog yoluyla çözülmesini desteklediğine dikkat çeken Liu, Seul yönetiminden yumuşama eğilimini korumasını istediklerini kaydetti .

Moon Jae-in de görüşmede, Çin ile her alandaki işbirliğini yoğunlaştıracaklarını vurguladı. Moon, ayrıca Çin'in yarımadada Güney-Kuzey diyaloğunun gerçekleşmesi için gösterdiği çabaları sürdürmesini dilediklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor