Çinli uzmanlar, yarasaların virüs taşıyıp nasıl hasta olmadıklarını keşfetti

2018-02-23 10:57:37

Çinli bilim insanları yarasaların Ebola, Marbug ve SARS gibi hastalıklara neden olan virüsleri taşıyıp hastalık belirtisi göstermemelerinin sırrını çözdü.

Wuhan Virüs Bilimi Enstitüsü'nden bir grup bilim insanı, Cell Host & Microbe adlı dergide dün yayımladıkları makalede, yarasalarda interferon genlerin stimulatörü (STING) virüs-önler sinyal yolağının zayıfladığını, böylece yarasaların yüksek bağışıklık reaksiyonunu tetiklemeden hastalıklara karşı yeterli savunma yapabildiğini keşfetti.

Makalenin başyazarı Zhou Peng, yarasalar ve taşıdıkları patojenler arasında bir denge olduğunu düşündüklerini belirterek, “Bu çalışma, yarasaların bazı bağışıklık yolaklarının, virüslerle bir denge sağlayabilmek için güçsüzleşecek şekilde evrim geçirmiş olabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

Uzmanlara göre, insanların ve diğer memelilerin bağışıklık sisteminin patojenik virüslere aşırı yanıt vermesi ağır hastalıkları tetikleyebiliyor. Örneğin, insanlarda aktif bir STING yolağının, otoimmun hastalıklarla bağlantısı olduğu düşünülüyor.

İnsanlık tarihinde bulaşıcı hastalıkların birbiri ardınca ortaya çıktığını söyleyen Zhou, ancak yarasaların ölümcül virüslere dayanıklı “süper-memeli”ler olduğunu vurguladı.

Araştırmacılar, yarasalardaki güçsüzleşmiş, ancak tamamen ölü olmayan STING yolağını teşhis ederek, yarasaların virüslere karşı etkili, ancak belirgin olmayan bağışıklık yanıtı ile savunma yaptığına dair yeni fikirler sundular.

Zhou, Xinhua'ya verdiği mülakatta, bu çalışmanın insanların virüslerle mücadelesinde yarasaların bağışıklık sistemini örnek almasına imkân tanıdığını, ancak bu tür bir mekanizmanın insanlarda doğrudan kullanılıp kullanılmayacağının henüz bilinmediğini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor