Çin'in dört bir yanında bayram havası hâkim

2018-02-16 15:40:19

Çin'in farklı kentlerinde Bahar Bayramı coşkusu yaşanıyor.

Çin halkı, geleneksel takvime göre Köpek Yılı'nın ilk gününde ülkenin değişik bölgelerinde birbirinden renkli etkinlikler düzenliyor.

Başkent Beijing'de panayırlar ve fener festivalleri gibi 480 etkinlik gerçekleştirilirken, bayram boyunca vatandaşların kentteki kütüphane ve müzelere akın etmesi bekleniyor. Kentte ayrıca farklı semtlerde de rengârenk kültür sergileri açılacak.

Ülkenin doğusunda yer alan Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing kentinde yaşayanlar ise bayram heyecanının bu yıl da Çin'in en büyük çaplı fener festivali olan Qinhuai Fener Festivali'nde yaşıyor.

Festivalin açılışına Çin'de ulusal düzeydeki somut olmayan kültürel miraslar arasında yer alan Qinhuai fener tekniğinin taşıyıcılarından Gu Yeliang da katıldı. Gu, fener festivalinin, hayatında büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çin'in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlar ise bayramı kapılara bahar beyitleri ve yeni yıl resimleri asarak ve fener yakarak kutluyor. Bölge sakinleri, bayramda ayrıca Niangao adı verilen bir tür kek ile Çin mantısı olarak bilinen Jiaozi pişiriyor.

Horinger ilçesine bağlı Gedou köyü sakinlerinden Lin Liying, ailesiyle mutlu bir bayram geçirdiğini dile getirdi. Geçimini koyun ve karabuğday yetiştirerek sağlayan Lin, geçtiğimiz yıl internet üzerinden yaptığı satışlar sayesinde, yeni yılda bir butik otel açmayı planladığını söyledi.

Diğer yandan, farklı bölgelerdeki Çinliler, CRI mikrofonları aracılığıyla yeni yıl dileklerini aktardı.

Shandong eyaletinden Yu soyadlı vatandaş, “Yeni yılda ülkemizin güçlenmeye, halkmızın yaşam seviyesinin de iyileşmeye devam etmesini diliyorum. Ailemin huzur ve mutluluk içinde yaşamasını temenni ediyorum” dedi.

Jiangxi eyaletinden Li soyadlı vatandaş ise, “Tek bir dileğim var: Yeni yılda ebeveynlerimi evime götürmek ve onlarla beraber yaşamak” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor