New York'ta Çin Yeni Yılı için havai fişek gösterisi

2018-02-15 16:09:16 CRI

ABD'nin New York kentinin semaları, dün gece Çin Yeni Yılı kutlamalarında fırlatılan havai fişeklerle aydınlandı.

Çin'in New York Başkonsolosluğu'nda düzenlenen “Mutlu Bahar Bayramı” resepsiyonuna ABD'deki farklı çevrelerden temsilcilerin yanı sıra, ülkedeki Çinli göçmenler ve öğrenciler ile Çinli işletmelerin yetkilileri dâhil olmak üzere yaklaşık 300 kişi katıldı.

New York Başkonsolosu Zhang Qiyue, yaptığı konuşmada, yeni dönemde Çin'in karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerin ve ortak kader topluluğunun inşasını hızlandıracağını söyledi. Zhang, ABD başta olmak üzere, tüm ülkelerin Çin'le beraber bu yönde çaba harcamasını beklediklerini ifade etti.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin, dünya üzerindeki en önemli ikili ilişkilerden olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Zhang, son yıllarda iki ülke arasındaki kültürel iletişimin günden güne arttığını, halkların birbirlerinin kültürüne giderek daha yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Çinli diplomat, New York Belediye Meclisi tarafından üç yıl önce  onaylanan bir önergeyle Çin Yeni Yılı'nda kentteki okullarda resmî tatil yapıldığını hatırlattı.

Bunun yanı sıra, New York'taki birçok noktada Bahar Bayramı'nı kutlamak için bir dizi etkinlik düzenleneceğini dile getiren Zhang, bu girişimlerin Çin Yeni Yılı'nın yerel kültürle kaynaşmasını yansıttığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor