Çin'den terörle mücadele uluslararası işbirliği vurgusu

2018-02-14 18:52:39 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, uluslararası toplumu kader ortaklığı bilincini oluşturarak, terörizm konusundaki yeni eğilim ve özelliklere karşı işbirliğini güçlendirmeye çağırdı.


Ma dün Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, çeşitli terör tehditlerine, uluslararası toplumun kararlılık, sıfır tolerans ve ortak bir tavırla darbe indirmesi gerektiğini söyledi.


Ma, uluslararası terörle mücadele çabalarının ilgili ülkenin egemenliğine saygı göstermesi, ilgili ülkelerin de terörle mücadelede başlıca sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini ifade etti.


Uluslararası terörle mücadele işbirliği sürecinde “BM Tüzüğü”nün amaç ve ilkelerine uyulması gerektiğini belirten Ma, BM ve Güvenlik Konseyi'nin önderlik rolünün yerine getirilmesinin önemini dile getirdi.


Ma, uluslararası toplumun terörü besleyen kaynak sorununu birlikte göğüsleyerek, Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmeleri gerçekleştirmesine ve yoksulluktan kurtulmasına yardım etmesi gerektiğini vurguladı.


Ma ayrıca, farklı kültür ve dinler arasında eşit diyaloğun sağlanması, yeni tip uluslararası ilişkiler kurulması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için çabala sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.


Ma, dünyanın terörün ve radikal düşüncelerin yayılmasını engellemek için somut tedbirler alması gerektiğine işaret etti.


Son birkaç yıldır, “Doğu Türkistan İslami Hareketi”nin başta geldiği terör güçlerinin Çin'de bir dizi terör saldırısı düzenlediğine dikkat çeken Ma, bu durumun Ortadoğu ve Orta Asya'daki ülkeler için de ciddi tehlike oluşturduğunu belirtti.


Ma, “Doğu Türkistan İslami Hareketi”nin temsil ettiği terör güçlerine, uluslararası terörle mücadelenin bir parçası olarak kararlılıkla darbe indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Ma, “Çin, son yıllarda BM ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı işbirliği mekanizmasının terörle mücadele çalışmalarına katılarak, uluslararası terörle mücadeleye büyük katkıda bulundu.” ifadelerine de yer verdi..

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor