Çin, ABD'nin ticari korumacılığından kaygılı

2018-02-13 19:34:37 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin demir-çelik ürünleri alanındaki ticari korumacılık eğiliminden kaygı duyduklarını bildirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan duyuruda; Güney Kore, Türkiye, Yunanistan, Hindistan, Kanada ve Çin'den ithal edilen büyük çaplı kaynak yapılmış borulara yönelik ticari yardım soruşturması yapılacağı belirtildi.


Çin Ticaret Bakanlığı Ticari Yardım soruşturma Müdürü Wang Hejun bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin demir-çelik ürünleri alanındaki ticari korumacılık eğiliminden kaygı duyduklarını söyledi.


ABD'nin verilerine göre, bu yılın Ocak ayına kadar ABD'nin uyguladığı mevcut ticari yardım önlemlerinden 222'si demir-çelik ürünlerini kapsıyor. Bu rakam, bütün ticari yardım önlemlerinin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturuyor.


Dünya Ticaret Örgütü üyelerinin ticari yardım soruşturma hakkı olduğunu belirten Wang, ancak yurt içi sektörlere yönelik yapılan sık ve aşırı korumaların, ticari yardımın asıl amacına ulaşmak yerine tersi bir etkiye yol açacağını ifade etti.


Wang, günümüzde küresel ekonominin toparlanma zemininin hâlâ zayıf olduğunu, bu nedenle dünya ülkelerinin birlikte harekete geçerek, çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.


Wang, Çin'in ABD'ye ticari sınırlama önlemlerini kontrollü uygulayarak, çok taraflı ticaret kurallarına uyma ve dünya ekonomisinin kalkınmasında olumlu rol oynama çağrısında bulunduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor