Çin'den Kore Yarımadası sorunu için anlamlı adım çağrısı

2018-02-13 18:40:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore (KDHC) ve ABD'ye, aralarındaki sorunu çözmek için mevcut fırsatlardan yararlanarak, uygun zamanda, kararlı ve anlamlı adımlar atması çağrısı yaptı.

Güney Kore (KC) Birleşme Bakanlığı kısa bir süre önce, çalışmalarının Kuzey Kore ile ABD arasında diyalog başlatılmasına ağırlık vereceğini açıklamıştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise konuyla ilgili yaptığı bir açıklamasında, Güney Kore ile Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna dair anlaşmaya vardıklarını kaydetmişti. Pence, ilk önce Güney Kore'nin Kuzey Kore ile diyalog başlatacağını, daha sonra uygun koşullar oluştuğunda ABD ile Kuzey Kore arasında da diyalog yapılabileceğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, söz konusu ilerlemeleri yakından izlediklerini belirterek, Kore Yarımadası sorununun çözülmesi için yaptırım uygulanmasından ziyade, tarafların görüşmeler konusunda motive edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü, Çin'in öteden beri Kore Yarımadası sorununun diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu ifade etti.

Geng, Güney ve Kuzey Kore'nin Kış Olimpiyatları'nda yakalanan fırsatlar vesilesiyle başlatılan temasları sürdürerek, siyasi diyalog kapısını açması gerektiğini dile getirdi.

Kore Yarımadası sorununun özünde ABD ile Kuzey Kore arasındaki anlaşmazlığın bulunduğuna işaret eden Sözcü, Güney ve Kuzey Kore arasındaki temasların zamanla, ABD-Kuzey Kore iletişimine dönüştürülmesini arzuladıklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor