Bahar Bayramı için kutlama vakti

2018-02-11 19:38:38

Çin'in geleneksel Bahar Bayramı tümüyle uyum ve sevgiyle ilgilidir. Çinliler Bahar Bayram'ında yeni yılın gelişini, topluca hazırlanıp pişirilen Çin mantılarını yiyerek, karşılıyor. Ayrıca bayram boyunca bir araya gelen ailelerin kullandıkları hava fişeklerin azalması da kutlama heyecanında fark yaratmıyor.

Hava fişek fırlatmak, Çin'deki Bahar Bayramı'nın en popüler geleneği aslında. Ancak hava kirliliğine sebep olduğu için bu durum ciddi bir problem teşkil ediyor.

Son yıllarda Çin'in birçok şehrindeki kirli hava halk arasında büyük endişe uyandırdı. Hava kirliliği konusunda halkın bilinçlenmesiyle gökyüzünde görülen havai fişeklerin azalması sadece yasakların getirdiği bir sonuç olmanın ötesine geçti.

Beijing'de 1 Aralık 2017'de düzenlenen 14.Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi 42. oturumunda “Beijing Belediyesi Havai Fişeklerin Güvenlik Yönetimi” hükümlerinin değiştirilmesi kararını kabul edildi. Buna göre Beijing'nin beşinci çevre yoluna kadar olan tüm alanda havai fişek atılması yasaklandı.

Çin'de Bahar Bayramı'nda daha çevre dostu ve daha anlamlı kutlamalar hala kalpleri bayram coşkusuyla doldurmaya devam ediyor. Çin'in dört bir yanından memleketlerine dönen Çinliler, Bahar Bayramı'nı kırmızı fenerler ve kapıların girişlerine asılan beyitlerin yanı sıra kağıt kesme sanatıyla yapılan süslerle kutlamayı tercih ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor