Yang Jiechi: Çin ve ABD arasında varılan fikir birlikleri yerine getirilmeli

2018-02-11 15:37:24 CRI

Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi, 8-9 Şubat'ta ABD'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, 10 Şubat'ta Washington'ta yaptığı açıklamada, Yang'ın ziyaretinin Çin ve ABD liderlerinin Beijing görüşmesinden sonra iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk üst düzeyli temas olduğuna işaret etti.

Sözcü Lu, bu ziyaretin Çin ve ABD'nin çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğinin hızlandırılmasına yarar sağlayacağını dile getirdi.

Alınan bilgilere göre, Yang Jiechi, ziyaret sırasında ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillers gibi ABD liderleriyle bir araya geldi.

İki taraf, geçen bir yılda iki ülke arasındaki ilişkilerde olumlu gelişmelerin kaydedildiğini savundu. Yang Jiechi, iki tarafın enerji, altyapı inşası ve Kuşak ve Yol dahil çeşitli alanlarda daha fazla somut işbirliğini gerçekleştirmeleri, makro ekonomik durumu ve küresel ekonomideki politika koordinasyonunu güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Yang, iki tarafın birbirine piyasa açma ve işbirliği pekiştirme yollarıyla ekonomik ve ticari çelişkilerini uygun şekilde ele almaları, böylece ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişimini sağlamaları çağrısı yaptı.

ABD tarafı, iki ülkenin arasındaki ekonomik ve ticari sorunların etkin bir şekilde çözülmesi için ortak inceleme ve değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna değinen Yang, uluslararası toplumun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) ilişkilerini iyileştirmek için harcadığı çabalara destek vererek, böylece Kore Yarımadası'ndaki durumun iyileşme eğiliminin sürdürülmesine dinamizm katması gerektiğini vurguladı. Yang, Çin'in ABD'le birlikte karşılıklı güven ve saygı temelinde iletişim ve koordinasyonu koruyarak Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununun uygun bir şekilde çözülmesine ortaklaşa hız kazandırmaya hazır olduğunu kaydetti.

İki taraf, yılın ilk yarısında Çin'de Çin-ABD Dışişleri ve Güvenlik Diyalogu'nun ikinci turunun, ekonomi, toplum ve kültür, yasa uygulama ve siber güvenliği alanlarındaki diyalogların ise yıl içerisinde tamamlanması kararlaştırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor