Çin ve Endonezya dışişleri bakanları bir araya geldi

2018-02-10 15:37:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile bir araya gelerek, Çin-Endonezya hükümetler arası karma komitesinin üçüncü toplantısını ortaklaşa yönetti.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Endonezya ile üst düzey temasları sürdürmeye, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini pekiştirmeye, böylece ikili ilişkileri etkin şekilde derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cakarta-Bandung hızlı tren projesinin iki ülkenin Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğinin önemli bir sembolü olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Çin'in Endonezya'da Sumatra, Kalimantan, Sulawesi eyaletlerini kapsayan ekonomik koridoru çerçevesinde Endonezya tarafıyla işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Wang Yi, Endonezya'nın ASEAN'daki rolüne önem veren Çin'in Endonezya ile el ele vereceğini söyledi. Çin ve ASEAN arasında stratejik ortaklığının kuruluşunun 15. yıldönümünde doğan fırsatlardan faydalanılmasının önemine değinen Wang, Çin ve ASEAN arasındaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Retno yaptığı konuşmasında, Çin'in Endonezya'nın önemli stratejik ortağı olduğuna işaret ederek, Çin ile üst düzey temasları planlamaya, kalkınma stratejisinin kenetlemesini güçlendirmeye, ekonomi ve kültür gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor