Trump, Yang Jiche'le görüştü

2018-02-10 14:51:15 CRI

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray'da ABD'ye resmi ziyarette bulunan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Devlet Müşaviri Yang Jiechi'yle görüştü.

Yang Jiechi, iki tarafın, iki devlet başkanının Beijing görüşmesinde varılan fikir birlikleri ve sonuçların yerine getirilmesi amacıyla, birlikte çaba göstererek aralarındaki çeşitli seviyelerdeki teması yoğunlaştırarak, iki ülke arasında mevcut 4 üst düzeyli diyalog mekanizmasının ikinci turunu etkin şekilde düzenlemeleri gerektiğini ifade etti.

Yang Jiechi, iki tarafın ekonomi, ticaret, ordu, yasama, uyuşturucuyla mücadele, kültür ve yerel yönetim gibi alanlardaki işbirliğini genişleteceğini belirtti. İki ülkenin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu gibi uluslararası ve bölgesel konulardaki koordinasyonu güçlendirmesinin önemine değinen Yang, fikir ayrılıklarını ve hassas sorunları uygun bir şekilde ele alıp Çin-ABD ilişkilerinde yeni yılda daha büyük gelişmelerin kaydedilmesi gerektiğini ifade etti.

Kasım 2017'de Çin'e gerçekleştirdiği resmi ziyaretin başarılı geçtiğine işaret eden Trump görüşmede yaptığı konuşmada, ABD-Çin ilişkilerinin son derece önemli olduğunu, kendisinin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Beijing görüşmesinde vardığı fikir birlikleri ve sonuçlarının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Trump, ABD'nin Çin'le işbirliğini güçlendirerek iki ülke arasındaki ilişkilerde daha fazla olumlu ilerlemelerin kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor