Çin: ABD, Taiwan ile ilgili taahhütlerini yerine getirmeli

2018-02-09 20:31:42 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de yaptığı açıklamada, “Tek Çin” ilkesinin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli olduğunu vurguladı. Sözcü Geng, Çin'in ABD'ye “Taiwan'la İletişim” yasa tasarısını gözden geçirmeyi durdurarak Taiwan'ı ilgilendiren konuları uygun bir şekilde ele alması çağrısında bulundu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'ndan, kısa süre önce “Taiwan'la İletişim” yasa tasarısı geçti. Söz konusu yasa tasarısındaki ilgili maddelerde ABD ile Taiwan adası arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretlere yönelik sınırlamaların kaldırılmasına yer verildi. Yasa tasarısı, daha önce Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de Çin hükümetinin tutumunu açıkladı.

Sözcü Geng şöyle konuştu: “İlgili yasa tasarısı, 'Tek Çin' politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildirinin ilkelerine aykırıdır. Bunun ABD Kongresi'nde onaylanıp yürürlüğe girmesi halinde, Çin-ABD ilişkilerini ve Taiwan Boğazı'ndaki siyasi durumuna ciddi şekilde zarar verecektir. ‘Tek Çin' politikası, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelidir. Çin, ABD tarafının Taiwan sorunu hakkında verdiği taahhütleri yerine getirmesi, ilgili yasa tasarısının gözden geçirilme sürecini durdurması, Taiwan ile konuları uygun bir şekilde ele alması, iki ülke arasındaki ilişkileri ve Taiwan Boğazı'ndaki istikrarı koruması çağrısında bulundu. Aksi halde bu Çin'in içişlerine yönelik bir müdahaledir. Biz buna kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Çin, ABD'den 'Tek Çin' politikasına ve Çin ile üç ortak bildirinin ilkelerine tamamen uymasını, ayrıca Taiwan sorununa temkinli davranarak, Taiwan'la hiçbir resmi temasta bulunmamasını talep ediyor. Çin, ABD'nin 'sözde Taiwan bağımsızlığı'nı hedefleyen bölücü güçlere herhangi bir yanlış sinyal vermemesini istiyor."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor