Çin ve Afrika'dan asılsız iddialara ortak yalanlama

2018-02-09 10:36:22 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki, Çin'i Afrika Birliği'nde casusluk yapmakla suçlayan iddiaları yalanladı.

Wang Yi, dün Çin'i ziyaret eden Musa Faki ile “7. Çin-Afrika Stratejik Diyalogu” görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Her iki taraf da, Batılı basında “Çin'in Afrika Birliği Konferans Merkezi'nin inşasına yardım etme bahanesiyle Afrika Birliği'ni dinlediği” yönündeki iddiaları yalanladı.

Çin'in Afrika Birliği Konferans Merkezi'nin inşasına büyük katkı sağladığını belirten Faki, bazı medya organlarının Afrika Birliği Zirvesi öncesinde böyle bir haber yayınlamasının tesadüfi olmadığını ve yalan haberle Çin-Afrika ilişkilerini bozmaya çalıştıklarını kaydetti.

Çin'in ne böyle bir eylemde bulunma ihtimali ne de gereksinimi olduğunu söyleyen Faki, ikili ilişkilerin bu haber yüzünden sarsılmayacağını vurguladı. Faki, Afrika Birliği ve Çin'in ortak görevinin, işbirliğini güçlendirerek iki ülkenin halkına daha fazla yarar ve mutluluk sağlama olduğuna işaret etti.
Wang Yi, Faki'nin bu asılsız iddiaları yalanmasını takdirle karşıladıklarını dile getirdi. Wang, Afrika Birliği Konferans Merkezi'nin Çin-Afrika dostluğunun simgesi ve işbirliğinin meyvesi olduğunu, kimsenin ona zarar vermesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Wang Yi, Çin-Afrika işbirliğinde elde edilen başarılar karşısında asılsız iddiaların önemsiz olduğunu, bu ilişkiyi bozma girişimlerinin ise amacına ulaşamayacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor