Çin: Maldivler eski cumhurbaşkanının iddiası asılsız

2018-02-08 20:19:51 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de yaptığı açıklamada, Maldivler Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Muhammed Naşid'in Çin'in Maldivler topraklarını ele geçirmesi yönündeki iddiasının asılsız olduğunu belirtti.

Sözcü Geng Shuang, Çin'in Maldivler'e yönelik yardımlarının hiçbir siyasi koşul taşımadığını, Çin ve Maldivler arasındaki işbirliğinin iki ülke ve iki halkın ortak çıkarına uygun olduğunu kaydetti.

Geng Shuang açıklamasında, “Naşid'in cumhurbaşkanlık görevini üstlendiği dönemde Çin, Maldivler'e yardım sağlayarak iki ülke arasındaki somut işbirliğini geliştirdi ve yerel halka verimli sonuçlar getirdi. Son yıllarda, Çin ve Maldivler, karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde altyapı ve halkın yaşamıyla ilgili projelerdeki işbirliğini ilerletti, Çin, Maldivler'in ekonomik gelişmesi ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesinde aktif rol oynadı. Ancak Çin, Maldivler'e yönelik yardımlarda herhangi bir siyasi koşul öne sürmedi. Çin'in Maldivler'in egemenliği ve bağımsızlığına yönelik hiçbir tehdit oluşturmamasının yanı sıra Çin, Hint Okyanusu bölgesine de zarar getirmedi. Çin ve Maldivler dostluğu ve işbirliği, iki ülke ve iki halkının ortak çıkarlarına uygundur.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor