Uzmanlar, RMB değerindeki son gelişmeleri olağan buluyor

2018-02-08 20:31:04 CRI

Çin'in para birimi Renminbi (RMB) döviz kurunda son günlerde yeni gelişmeler kaydetti. Amerikan Doları karşısındaki RMB'nin CIF (Mal bedeli, sigorta ve nakliye ücreti) değeri Ocak ayında toplam yüzde 3,5 oranında artış gösterdi.

8 Şubat'ta RMB'nin CIF değerinde Ağustos 2015'ten bu yana en büyük günlük düşüş gerçekleşti. Bu duruma karşın, uzmanlar, RMB'nin değerindeki söz konusu çift yönlü değişimin normal bir gelişme olduğunu savundu.

Nitekim 2018 yılı başında RMB'nin, ABD Doları karşısındaki değeri büyük artış göstererek, 6,30 eşiği altında seyretti. Böylece RMB, Çin'de döviz reformunun başlatıldığı Ağustos 2015'ten bu yana geçen süreçteki en yüksek seviyesine çıktı. Uzmanlar, RMB'deki değer artışının ABD Doları'ndaki düşüşten kaynaklandığını ileri sürdü.

8 Şubat'ta RMB'nin CIF değerinde 600 baz puanlık bir düşüş yaşandı. Bu duruma karşın Çin Renmin Üniversitesi Profesörü Zhao Xijun basına verdiği demeçte, bahsi geçen gelişmelerle RMB'nin ABD Doları karşısında çift yönlü bir hareket gerçekleştirdiğine işaret ederek, bunun temel bir değişim olmadığını belirtti.

Zhao, Çin ekonomisindeki istikrarın RMB'ye güçlü destek sağladığını, dolayısıyla RMB değerinde anormal bir gelişmenin söz konusu olmayacağını savundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor