Çin: Kore Yarımadası nükleer sorunu görüşmeleri yeniden başlatılmalı

2018-02-08 19:48:49

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) Pyeongchan Kış Olimpiyat Oyunları çerçevesinde bir dizi olumlu etkileşim yaptıklarına işaret ederek, yarımadanın en büyük komşu ülkesi olan Çin'in bu gelişmeyi olumlu karşıladığını kaydetti.

Wang Yi bugün Beijing'de Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki ile bir araya geldi. Görüşme bitiminde iki lider birlikte basın karşısına çıktı. Wang Yi burada yaptığı açıklamada, mevcut olumlu etkileşim temelinde Kuzey Kore ve Güney Kore'nin nükleer sorunu görüşmelerinin aşamalı olarak yeniden başlatılabileceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına ciddiyetle uyulması gerektiğine işaret eden Wang Yi, taraflara anlaşmazlıkları şiddetlendiren her çeşit eylemlerden uzak durmaları, yarımadada istikrarın korunması için ortak çaba harcamaları, böylece görüşmelerin yeniden başlatılması için zemin hazırlamaları çağrısında bulundu.

Kuzey Kore ve Güney Kore ilişkilerinin iyileştirmesi için harcanan çabaların Kore Yarımadası'nda istikrarın korunması ve nükleer silahsızlanma gibi alanlara yayılmasının önemine değinen Wang Yi, tarafların ortak çabaları sayesinde diyalogun er ya da geç yeniden başlatılacağına inandıklarını açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor