Çin: Kosova sorunu diyalog ve müzakereyle çözülmeli

2018-02-08 16:41:58 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dün Güvenlik Konseyi'nin Kosova sorunuyla ilgili basına açık oturumunda yaptığı konuşmada, BM tüzüğünde belirlenen ilkeler uyarınca, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları çerçevesinde diyalog ve müzakere yoluyla tüm taraflarca kabul edilebilecek bir çözüm paketinin çıkarılmasından yana olduklarını kaydetti.

Sırbistan hükümeti ve Kosova yönetimi arasındaki üst düzeyli diyalogun ilerletilmesini Çin'in olumlu karşıladığını belirten Ma Zhaoxu, iki tarafın sorunun siyasi yollardan çözülme kararlılığını göstermeye devam etmeleri, somut ve yapıcı diyalogla varılan anlaşmaların yerine getirilmesini, böylece tüm taraflarca kabul edilebilen bir çözümün elde edilmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Ma Zhaoxu, Kosova'daki çeşitli etnik grupların geniş tabanlı dayanışmasının yerel halkın temel çıkarları ve gelişim ihtiyaçlarına uygun olduğunu ifade etti. Ma, tarafların Kosova'daki yerel halkın mutluluğunu gözeterek, gerginliğin tırmanmasına yol açacak söz ve davranışlardan kaçınıp, Balkanlar'daki barış, istikrar ve gelişimi korumak için önemli katkı sağlamaları arzusunu dile getirdi.

Kosova'da mevcut durumun hâlâ karışık olduğuna dikkat çeken Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararının Kosova sorununun çözümü için önemli bir kanuni temel olduğuna işaret ederek Çin'nin BM Kosova Özel Misyonu'nun görev üstlenerek tüm taraflarla yapıcı işbirliğini gerçekleştirmesini desteklediğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor