Çin Bahar Bayramı sevinci Ankara'ya taşındı

2018-02-08 16:28:15 CRI

Ankara'da Çin Yemekleri Haftası'nın açılış etkinliği Ankara HiltonSA'da düzenlendi.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve HiltonSA iş birliğinde düzenlenen etkinliğin açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, etkinlikte yaptığı konuşmada, bahar ayında doğanın yeni bir görünüm kazandığını ve ekin dikimin başladığını anımsatarak, "Çin milletinin seçkin kültür geleneğinin önemli bir vasıtası olan Bahar Bayramı, Çin milletinin kültürel zekasını barındırdığı gibi hayallerini ve duygularını da barındırmaktadır. Çin halkının toplumsal ahlakını ve anlayışını da nesilden nesle aktarmaktadır." dedi.

Ülkesinde büyük bir coşkuyla kutlanan Bahar Bayramı'nın sadece Çin'de ya da Çinlilerce kutlanan bir bayram olmadığını dile getiren Yu, "Çin Bahar Bayramı kendine özgü cazibeleriyle dünyada gittikçe daha çok kabul görmekte, giderek tüm dünyanın birlikte kutladığı ve paylaştığı evrensel bir bayram haline gelmektedir. Davet edilen Çin Aşçılık Derneği gastronomi heyeti ile Türkiye'de Çin Yemekleri Haftası'nı düzenleyerek Türk halkına Çin kültürünü göstermeyi ve yaşatmayı, Türk halkıyla Çin Bahar Bayramı'nın sevincini, mutluluğunu ve huzurunu paylaşmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlik, Çin yemeklerinin ikramıyla devam etti.

Çin Yemekleri Haftası'nda ülkenin değişik bölgelerinden gelen 9 ünlü şef, özgün tariflerini lezzet tutkunları ile buluşturacak.

Etkinlik 11 Şubat'a kadar devam edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor