Çin ve Vietnam Bahar Bayramı'nı birlikte kutluyor

2018-02-08 16:07:56 CRI

ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping ve Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong, Bahar Bayramı dolayısıyla birbirlerine kutlama mesajı gönderdi.


Xi Jinping mesajda, “Çin ve Vietnam halklarının ortaklaşa kutladığı Bahar Bayramı dolayısıyla hem ÇKP ve Çin halkını temsilen, hem de kendi adıma siz yoldaş Nguyen Phu Trong aracılığıyla, Vietnam Komünist Partisi ve tüm Vietnam halkına en içten selamlarımı ve en iyi dileklerimi sunmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.


2017'de Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Vietnam'ın “İki Koridor, Bir Halka” stratejisiyle kenetlenmesinde önemli adımlar atıldığını kaydeden Xi, aynı dönemde ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştığını da anımsattı.


2018'de Çin-Vietnam kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin kuruluşunun 10. yılı olduğuna dikkat çeken Xi, ÇKP'nin Vietnam Komünist Partisi ile birlikte ikili ilişkileri geliştirmek için politik önderliğini güçlendireceğini, geleneksel dostluğu pekiştireceğini ve her türlü işbirliğini derinleştireceğini ifade etti.


Özellikle iki ülkenin en üst düzey liderleri arasındaki karşılıklı temasların, ikili ilişkilerin gelişiminde anahtar rol oynadığını vurgulayan Xi, Vietnamlı mevkidaşıyla ikili ilişkileri daha üst düzeye taşımak için el ele verip çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor