Çin'den ABD ve Kuzey Kore'ye çağrı

2018-02-07 18:57:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları vesilesiyle temas kurmalarının uluslararası toplumdaki beklentilere cevap vereceğine işaret ederek, iki ülkenin genel durumdan hareket ederek, aralarındaki sorunun çözülmesi için olumlu adımlar atmaları gerektiğini açıkladı.

Son aylarda Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Kuzey Kore arasında kış olimpiyatları vesilesiyle birçok kez görüşme yapıldı. Bazı basın kuruluşları bu nedenle de ABD ve Kuzey Kore'nin de kış olimpiyatları süresince temasa geçebileceğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, son günlerde Kore Yarımadası'ndaki siyasi durumda daha önce benzeri görülmeyen iyileşme yaşandığına dikkat çekerek, ABD ve Kuzey Kore arasında doğrudan yapılacak bir görüşmenin bu durumu pekiştirebileceği gibi, sorunun barışçı yollardan çözülmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Geng Shuang, ABD ve Kuzey Kore'nin bölgesel istikrara dayalı fırsatları yakalayıp, yeniden diyalogun kurulması yönünde olumlu adımlar atmaları gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor